„Osiedla pełne sztuki” to seria warsztatów pozwalających lepiej poznać i zrozumieć przestrzeń, która nas otacza, rozwinąć twórcze zdolności, pobudzić kreatywność. Działania skierowane zostały do najmłodszych mieszkańców Lublina, ale może wziąć w nich udział każdy, kto chce na chwilę zamienić się w projektanta, albo pogłębić wiedzę o wyjątkowych osiedlach naszego miasta, architekturze i sztuce, która je wypełnia.
W ostatnich tygodniach dużo czasu spędzamy w domu i jego najbliższym otoczeniu. Przez pandemię musimy na chwilę odłożyć dalekie podróże i wyjazdy, ale nie oznacza to, że mamy rezygnować z odkrywania fascynujących miejsc. Czasem coś niezwykłego znajduje się tuż za rogiem, czasem kilka ulic dalej. Wystarczy dokładnie poszukać.
Jak dobrze znamy swoją okolicę? Warto przyjrzeć się temu, co jest najbliżej nas – osiedlom, na których mieszkamy, uczymy się, bawimy, spędzamy wolny czas. Dokładnie sprawdzić jak wyglądają, przekonać się jak funkcjonują, usłyszeć o ich historii, o tym jak powstały. A następnie może samemu wcielić się rolę architekta i urbanisty – czyli osób, które zajmują się projektowaniem budynków i miast. Spróbować stworzyć przestrzeń idealną – taką, w której będziemy się czuć dobrze, gdzie z przyjemnością spędzalibyśmy czas. … Wystarczy uruchomić kreatywność, rysować, wycinać, kleić, tworzyć modele. Projektowanie może być naprawdę niezwykła przygodą.
Osiedla Lublina
Spójrzmy na nasze osiedla. W Lublinie jest ich naprawdę sporo. Jedne z najciekawszych, to te wybudowane przez Lubelską Spółdzielnię Mieszkaniową (w skrócie LSM). Powstały ponad 60 lat temu! Są bardzo dobrze zaplanowane - poza blokami znajdziemy tu szkoły, przedszkola, place zabaw, boiska, pawilony ze sklepami oraz bardzo dużo zieleni. Architekci i urbaniści zaprojektowali te przestrzenie tak, aby każdy z mieszkańców miał wszędzie blisko. Spacer do szkoły czy sklepu zajmował kilka, najwyżej kilkanaście minut. I był bezpieczny. Na swojej drodze raczej nikt nie spotkał samochodu. Dziś wygląda to trochę inaczej. Wtedy pojazdy poruszały się i parkowały tylko wokół osiedli, centrum było przeznaczone dla pieszych. (Jeśli chcesz przeczytać więcej o LSM, zajrzyj tutaj.)
Co jeszcze wyróżnia te przestrzenie? Na osiedlach LSM-u zagościła sztuka. W 1976 do Lublina przyjechali artyści z całej Polski, żeby tu tworzyć swoje dzieła. Odbyły się wtedy „Lubelskie Spotkania Plastyczne” podczas których powstało wiele ciekawych prac. Budynki ozdobiono wielkimi muralami – malowidłami, albo kolorowymi mozaikami (czyli kompozycjami z drobnych elementów przyklejonych do ścian). Między blokami ustawiono rzeźby z kamienia, metalu czy drewna. Do dziś na osiedlu im. Marii Konopnickiej (to jedno z siedmiu osiedli LSM) można spotkać ogromnego aligatora, strusia i parę łyżwiarzy.
WARSZTATY 1
Poznaj swoją okolicę
Jak wygląda osiedle na którym mieszkasz? Są tu bloki, a może tylko domy jednorodzinne? Czy w pobliżu jest szkoła, przedszkole, park, plac zabaw, boisko? Lubisz tu przebywać, a może czegoś Ci brakuje?
Czas lepiej poznać swoją okolicę, sprawdzić co Cię otacza. Pobierz i wydrukuj karty pracy i razem z rodzicem lub nauczycielem ruszaj na spacer. Jeśli nie możesz wyjść z domu, wybierz się na spacer wirtualny, np. po osiedlu im. Adama Mickiewicz (spacer możesz zacząć tutaj). Na karcie pracy zanotuj swoje obserwacje. Co ci się podobało? Co zdziwiło? Może odkryłeś coś nowego? Bądź czujny i uważny. Udanej wyprawy.
Pobierz karty pracy!
Specjalne karty pracy zostały przygotowane dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę plastyki. Ale niezależnie w jakim jesteś wieku możesz spróbować swoich sił. Tworzenie jest zawsze niesamowitą przygodą.
Wróciłeś ze spaceru. Jak podobała Ci się ta podróż po okolicy? Może odkryłeś coś niesamowitego? Na pewno przyjrzałeś się dokładnie napotkanym budynkom. Przypomnij sobie ja wyglądają domy i bloki na twoim osiedlu. Jeśli spacerowałeś po LSM mogłeś spotkać bardzo różnorodne budowle. Na os. im. Adama Mickiewicza większość to dość niskie bloki, otoczone dużą ilością drzew i krzewów. Mają podobne kształty, a różnią się rozmieszczeniem okien i balkonów. Wybudowano tu także kilkunastopiętrowe wieżowce i domy jednorodzinne z małymi ogródkami. Na os. im. Marii Konopnickiej powstały najdłuższy w dzielnicy budynek - mieści ponad 300 mieszkań. Bloki na os. im. Juliusza Słowackiego są nieco mniejsze, ale ozdobione kolorowymi mozaikami.
WARSZTATY 2
Dom marzeń
Domy i bloki w których mieszkamy mogą być bardzo różne. Wysokie, niskie, z dużymi balkonami, albo mogą nie mieć ich wcale. Wykonywane są z cegieł lub betonu. Z małymi albo ogromnymi oknami o rozmaitych kolorach i kształtach.
W którym z budynków chciałbyś zamieszkać? Co podoba ci się najbardziej? Ogromne wieżowiec, czy małe domki? Może to miejsce, w którym mieszkasz teraz jest najlepsze? A może chcesz coś w nim zmienić? Trochę zmniejszyć ilość pięter, a na dachu stworzyć ogród? Albo dodać piękną, kolorową mozaikę na jednej ze ścian. Zadanie na dziś to zaprojektowanie wymarzonego miejsca do mieszkania. Pobierz, a następnie wydrukuj karty pracy i działaj zgodnie z instrukcją. Powodzenia.
Pobierz karty pracy!
Specjalne karty pracy zostały przygotowane dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę plastyki. Ale niezależnie w jakim jesteś wieku możesz spróbować swoich sił. Tworzenie jest zawsze niesamowitą przygodą.
Co jeszcze, poza domami i blokami znajduje się na twoim osiedlu? Co widziałeś podczas spaceru? Przypomnij sobie również jak wyglądają osiedla LSM, które były omawiane na początku warsztatów. Podpowiem. Zaplanowano je tak, by zielone obszary do odpoczynku i zabawy znajdowały się w centrum, wokół nich ustawiano bloki. W samym środku os. im. Adama Mickiewicza umieszczono park z fontanną, ogromy plac zabaw z rakietą i boisko do koszykówki. W pobliżu są także szkoły, przedszkola, Dom Kultury, przychodnia, pawilony mieszczące sklepy, pocztę, aptekę. Drogi zaplanowano wokół osiedli, by samochody poruszały się tylko po ich obrzeżach. Jeszcze jedna ważna rzecz! Pomiędzy budynki wprowadzono sztukę – rzeźby, murale, mozaiki, które miały wzbogacić przestrzeń (jeśli chcesz przyjrzeć się osiedlom LSM z góry dokładnie przejrzyj mapy znajdujące się tutaj).
WARSZTATY 3
Idealne osiedle
Projektowanie miast to skomplikowane zadanie, zajmują się tym urbaniści. Wyznaczają nie tylko miejsca, gdzie powstaną różne budowle, ale także tereny na których posadzone zostaną drzewa i krzewy. Planują również jak poprowadzić drogi oraz różne niezbędne instalacje, których często nie widać, bo schowane są pod ziemią. Muszą pamiętać o naprawdę wielu różnych rzeczach.
Twoje zadanie na dziś będzie łatwiejsze. Zaprojektujesz fragment osiedla, swoją najbliższą okolicę. Ostatnio tworzyłeś wymarzony dom, teraz pomyślmy o jego otoczeniu. Co chcesz żeby się tam znalazło? Bloki w których zamieszkają koleżanki i koledzy? Boisko? Chcesz, żeby szkoła była blisko domu, a spacer do niej zajmował kilka minut ? Może wolisz dojechać tam samochodem lub autobusem. Pobierz i Wydrukuj karty pracy, zaprojektuj osiedle na którym chciałbyś zamieszkać.
Pobierz karty pracy!
Specjalne karty pracy zostały przygotowane dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę plastyki. Ale niezależnie w jakim jesteś wieku możesz spróbować swoich sił. Tworzenie jest zawsze niesamowitą przygodą.
Zapraszam na warsztaty. Na stronie miedzyblokami.pl będą pojawiały się teksty wprowadzające najmłodszych w świat architektury, a także kreatywne zadania nawiązujące do publikowanych treści. Każde zadanie będzie zamieszczone na specjalnie opracowanej karcie pracy . Należy je pobrać i postępować zgodnie z zawartą tam instrukcją.
Taka forma warsztatów wykorzystuje możliwości jakie daje internet (pozwolą na dotarcie do szerokiego grona odbiorców), a jednocześnie umożliwia odkrywanie świata sztuki offline. Przygotowane zadania pozwolą odciążyć zmęczone wpatrywaniem się w monitor komputera oko, za to skoncentrują się na uruchamianiu kolejnych zmysłów.
Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnienia, albo chcesz się podzielić efektami swojej pracy napisz: