MATERIAŁY EDUKACYJNE
czyli rozpocznij przygodę ze sztuką
Świat sztuki uwrażliwia i rozwija, uwalnia pokłady kreatywności. Przenosi w nowe przestrzenie lub pozwala spojrzeć na to co nas otacza z innej perspektywy. Zawsze jest dobra pora, żeby do niego wkroczyć.
Osiedla pełne sztuki
W ostatnich tygodniach dużo czasu spędzamy w domu i jego najbliższym otoczeniu. Przez pandemię musimy na chwilę odłożyć dalekie podróże i wyjazdy, ale nie oznacza to, że mamy rezygnować z odkrywania fascynujących miejsc. Czasem coś niezwykłego znajduje się tuż za rogiem, czasem kilka ulic dalej. Wystarczy dokładnie poszukać.
Jak dobrze znamy swoją okolicę? Warto przyjrzeć się temu, co jest najbliżej nas – osiedlom, na których mieszkamy, uczymy się, bawimy, spędzamy wolny czas. Dokładnie sprawdzić jak wyglądają, przekonać się jak funkcjonują, usłyszeć o ich historii, o tym jak powstały. A następnie może samemu wcielić się rolę architekta i urbanisty – czyli osób, które zajmują się projektowaniem budynków i miast. Spróbować stworzyć przestrzeń idealną – taką, w której będziemy się czuć dobrze, gdzie z przyjemnością spędzalibyśmy czas. … Wystarczy uruchomić kreatywność, rysować, wycinać, kleić, tworzyć modele. Projektowanie może być naprawdę niezwykła przygodą.
„Osiedla pełne sztuki” to seria warsztatów pozwalających lepiej poznać i zrozumieć przestrzeń, która nas otacza, rozwinąć twórcze zdolności, pobudzić kreatywność. Działania skierowane zostały do najmłodszych mieszkańców Lublina, ale może wziąć w nich udział każdy, kto chce na chwilę zamienić się w projektanta, albo pogłębić wiedzę o wyjątkowych osiedlach naszego miasta, architekturze i sztuce, która je wypełnia.
Zajrzyj tutaj!
Co to jest mozaika?
To dekoracja wykonana z drobnych elementów - kamyków, kawałków szkła lub ceramiki, zdarzało się nawet, że była tworzona z … potłuczonych talerzy. Używane materiały mogą mieć różne kształty, kolory i faktury – chropowatą lub zupełnie gładką. Mozaiki zdobią ściany, posadzki, a także sklepienia różnych budynków. Pojawiają się na meblach albo mniejszych przedmiotach dekoracyjnych.
Pojedyncze kawałki przytwierdza się do podłoża za pomocą specjalnej zaprawy (najczęściej wapiennej lub cementowej). To bardzo trwała technika – najstarsze mozaiki mają nawet kilka tysięcy lat. Co przedstawiają? Ludzi, zwierzęta, krajobrazy. Mogą pojawiać się na nich również wzory i abstrakcyjne formy. Abstrakcyjne czyli niespotykane w rzeczywistym świecie. Na przykład kompozycje z linii, kropek, kwadratów albo obłych i kanciastych kształtów.
Ta mozaika została wykonana z … potłuczonych talerzy, kubków i misek.
/fragment mozaiki z os. Słowackiego w Lublinie/
To prawdziwa abstrakcja! Ceramiczne kawałki układają się w ciekawe kształty, ale trudno określić co właściwie przedstawiają. Czy twórca mozaiki za pomocą uproszczonych form chciał pokazać coś, co występujące w naturze (np. rośliny i żyjątka mieszkające na dnie oceanu)? A może miał zamiar tylko stworzyć interesującą dekorację?
/fragment mozaiki z os. Słowackiego w Lublinie/
Tu nie mamy wątpliwości, kiedy patrzymy na to zdjęcie doskonale wiemy co przedstawia – kraba.
/fragment mozaiki z Muzeum Oceanograficzne w Monako/
Co to jest kompozycja?
Kiedy artysta rozpoczyna tworzenie nowego dzieła, na przykład kolejnego obrazu, obmyśla co namaluje, jak będzie wyglądała gotowa praca. Aby uzyskać zaplanowany efekt układa wszystkie elementy, które mają się tam znaleźć w całość – komponuje.
Używa różnych kształtów, form, brył, kolorów i zestawia je w taki sposób, żeby nadać obrazowi odpowiedni charakter. Na przykład: dynamiczny (pełen ruchu), albo wręcz przeciwnie – statyczny (spokojny i zrównoważony).
Znamy wiele różnych rodzajów kompozycji, oto niektóre z nich:
Kompozycja otwarta
pewne elementy wychodzą poza krawędź obrazu możemy sobie wyobrazić, dopowiedzieć co dzieje się poza nim
Kompozycja zamknięta
wszystkie elementy w mieszczą się na obrazie, nie wiemy co dzieje się wokół, poza kadrem
Kompozycja statyczna
elementy najczęściej ułożone są równolegle do krawędzi obrazu, mamy wtedy wrażenie spokoju, jakby wszystko stało lub leżało bez ruchu